Melnjak odveo Hajduk u finale Kupa, Gorica bezopasna na Poljudu

Por um escritor misterioso
Last updated 01 junho 2024
Hajduk je prvi finalist hrvatskog nogometnog kupa, Splićani su na Poljudu s 2:1 pobijedili Goricu. Igrač odluke bio je lijevi bek Dario Melnjak, dvaput se dobro snašao u kaznenom prostoru nakon ubačaja Biuka i Livaje te riješio pitanje pobjednika. Gorica je u završnici utakmice smanjila golom  Anthonya Kalika iz kaznenog udarca, nakon što je poslije pregleda snimke dosuđeno igranje rukom Atanasova.Trener Hajduka je napravio nekoliko promjena u odnosu na utakmicu s Rijekom, prije svega s formacijom, danas je Hajduk igrao s četiri igrača u posljednjoj liniji. Portugalac Ferro je preselio na klupu, do njega su sjedili Vuković, Lovrencsics i Nikola Kalinić. Kod Gorice se u vrhu napada našao Matar, Babec je u sredini terena dobio prednost ispred Suka, priliku s klupe čekao je Toni Fruk. Splićani su od prve minute pritisnuli Goricu visoko na njihovoj polovici, pomoglo im je i što su gosti pokušavali otvarati igru iz zadnje linije bez napucavanja lopte. Dvije je intervencije imao Kotarski u prvih pet minuta, a baš na isteku pete minute moglo je biti opasno po goste da je Biuk glavom bolje zahvatio ubačaj Livaje.U devetoj minuti Gorica je po desnoj strani došla do kaznenog prostora domaćih, ali uzeli su Splićani loptu i odigrali brz kontranapad po desnoj strani. Mikanović je silovito povukao i ubacio na drugu vratnicu gdje Sahiti glavom šalje loptu pored vrata.Gosti su u 12. minuti uputili prvi udarac prema Kaliniću, opet je ubačaj došao s desne strane, ali Atiemwen nije precizan glavom s desetak metara:Igra se otvoreno, minutu kasnije Livaja s desne strane dobro ubacuje pred vrata, Grgić ulazi iz drugog plana pa glavom šalje loptu malo preko grede. U 17. minuti Elez dugom loptom traži Livaju, najbolji igrač Hajduka prima loptu s igračem na leđima pa iz okreta gađa, ali ne pogađa bliži kut.Vrlo blizu vodstvu Hajduk je došao u 21. minuti, opet je Livaja bio u akciji po desnoj strani, oštrom prizemnom loptom doslovno je pogodio u nogu Biuka koji je bio na dva metra od Kotarskog. Lopta kao da je iznenadila mladog hajdukovca pa je vratar Gorice uhvatio odbijanac ispred same linije. Brzo je Hajduk osvojio loptu pa se Biuk našao u novoj prilici, izmigoljio je čuvarima i izašao sam pred Kotarskog, ali loš udarac lijevom nogom lako brani vratar gostiju.Goričani pokušavaju uzvratiti u 23. minuti, nakon duge akcije na udarcu je bio Babec, ali nema preciznosti. Agilniji Hajduk brzo dolazi do nove dobre prilike, u 27. minuti Mikanović ubacuje, Livaja prsima spušta loptu na volej Grgiću, prava bomba odlazi prolazi tik uz vratnicu.Pritisak Hajduka nije prestajao pa su u 33. minuti domaći zatresli mrežu, nakon opsade kaznenog prostora ubacio je opet Mikanović, Livaja je majstorski zatresao mrežu pa je počelo slavlje na terenu i tribinama. Tražili su gosti možda prekršaj Livaje na Steenvoordenu, VAR soba je svakako morala provjeriti pogodak pa je snimka pokazala da se Livaja nalazio u zaleđu. Minimalnom, ali ipak zaleđu, sudac Lovrić je opravdano poništio pogodak prvog strijelca lige.Nije to poremetilo Bijele, i dalje su napadali te ubrzo došli do zasluženog vodstva. Biuk je u 39. minuti na lijevoj strani primio dugu loptu, pričekao dolazak suigrača i onda kao brzi vlak prošao pored slabog Steenvoordena. Nizozemac je od početka utakmice djelovao kao amater pa nije mogao zaustaviti hitrog Biuka, na povratnoj lopti se našao Dario Melnjak i samo podmetnuo nogu za 1:0.Hajduk 1-0 Gorica (39') CupHajduk takes the lead after a nice assist by Biuk to Melnjak who nicely finished the ball in to the net! pic.twitter.com/A8BxCK3hKs— Everything About HNL (@AboutHnl) March 2, 2022 Do poluvremena je moglo biti 2:0, na ulasku u 45. minuti Livaja je iz slobodnog udarca iskosa s 22 metra zatresao gredu, Kotarski je samo pogledom ispratio loptu.Bez promjena u momčadima se ušlo u nastavak, samo četiri minute prošle su do novog uzbuđenja pred Kotarskim. Jovičić je početnički pogriješio pa je odbio loptu do Biuka koji je iz okreta pokušao prebaciti Kotarskog, ali je promašio vrata.U 54. minuti Gorica dolazi do prvog udarca u okvir, s lijeve strane je ubacio Keita, Prširov pokušaj s 12 metara nije težak zadatak za Kalinića.Odličnu prigodu gosti su propustili u 58. minuti, Kalik je na sredini terena osvojio loptu pored trojice domaćih, pa prebacio na desno za Pršira. Brzo se napadu pridodao Mitrović, došla mu je lopta na desnu stranu pa je odigrao povratno za Pršira koji s 12 metara promašuje vrata. Moglo je to biti vrlo opasno po domaće da je nekadašnji njihov igrač bolje gađao.Odmah je na drugoj strani uzvratio Hajduk, akcija s desna na lijevo uključivala je Livaju koji je proigrao Melnjaka. Lijevi bek je odigrao povratnu loptu, klizećim startom pokušao ga je spriječiti Steenvoorden, a obrana gostiju očistila je opasnost. U idućem prekidu ta se situacija pregledavala u VAR sobi, ali suci nisu pronašli dovoljno dokaza da je Nizozemac napravio prekršaj na lijevom beku domaćih.Melnjak je ipak uskoro dočekao novi trenutak radosti, u 64. minuti postigao je drugi gol na utakmici. Jednostavno, nakon ubačaja Livaje iz slobodnog udarca lijevi bek je pobjegao obrani gostiju te glavom proslijedio loptu u mrežu.Hajduk 2-0 Gorica (66') CupMelnjak doubles the lead for Hajduk with his 2nd ⚽️ of the game! That are his first goals since coming to Hajduk in late September. pic.twitter.com/IreLJj3mFW— Everything About HNL (@AboutHnl) March 2, 2022 Dva su gola prednosti bila veliki kapital za Hajduk, Gorica je bila jalova u napadu pa ni udarac Atiemwena u 72. minuti nije stvorio velike probleme Lovri Kaliniću.Potom su oba trenera krenula s izmjenama, ritam igre se razbio, a Krunoslav Rendulić sigurno nije računao da će Joey Suk na terenu provesti samo osam minuta, Nizozemac je morao izaći zbog ozljede.Što se utakmica primicala kraju Hajduk je imao više prostora u napadu, u 83. minuti Ljubičić je dugo vukao loptu i odlučio se za udarac koji nije bio problem za Kotarskog.U završnici se igralo uglavnom na polovici Hajduka, pokušala je Gorica unijeti malo drame, a dosta je vremena izgubljeno na pregledavanje snimke situacije kada je Atanasov u svom kaznenom prostoru možda igrao rukom. Na koncu je sudac Lovrić pokazao na bijelu točku, a Anthony Kalik sigurno svladao kapetana Hajduka za 2:1.Hajduk 2-1 Gorica (90+5') CupA little bit too late for Gorica. Anthony Kalik converts a penalty to give Gorica some hope. pic.twitter.com/088FNXrFob— Everything About HNL (@AboutHnl) March 2, 2022 Hrvatski nogometni kup 21/22 Polufinale HAJDUK – GORICA 2:1Split, stadion Poljud.Gledatelja: 16000Sudac: Zdenko Lovrić (Đakovo)Strijelci: 1:0 Melnjak (39') 2:0 Melnjak (64') 2:1 Kalik (95')Žuti kartoni: Matar 48' (Gorica) HAJDUK (4-1-2-3): L. Kalinić – Mikanović, Katić, Elez, Melnjak (87' Čolina) – Fossati – Sahiti (73' Atanasov), Grgić (87' Vuković) – Mlakar (73' Ljubičić),Livaja, Biuk (66' N. Kalinić)GORICA (3-5-2): Kotarski – Steenvoorden, Jovičić, Krizmanić – Mitrović (80' Musa), Pršir, Babec (72' Suk (80' Golubickas)), Kalik, Keita (76' Fruk) – Atiemwen, Matar (72' Cruz)Hrvatski kup, polufinaleSrijeda, 2. ožujkaHajduk – Gorica (17.30)Srijeda, 9. ožujkaRijeka – Osijek (18.00)Finale, 24. svibnjaHajduk - Rijeka/Osijek